Loading...

Toksinler

Hücrenin işlevini, kendisini yada dış yapısını bozabilen herhangi bir bileşen toksin olarak kabul edilir. Bunlar mikrobik bileşenler, ağır metaller, protein metabolizması yıkım ürünleri veya zehirli kimyasallar, ilaçlar, alkol vs olabilir. Alınış yolu ve sebebi ne olursa olsun toksik maddeler vücudumuzda gittikçe artan oranlarda birikirler ve zarar vermeye başlarlar. Aslında vücudumuzun yaratılışında bu toksinleri atabilecek değişik mekanizmalar, yollar, organlar vardır. Fakat toksik maddelere aşırı derecede ve uzun süreler maruz kalmak bu sistemlerin fazla yüklenmesine neden olmakta ve zamanla bu sistemler çalışamaz hale gelmektedir. Matriks dediğimiz hücrelerarası bölgede toksik maddeler o kadar aşırı birikir ki zamanla ortaya bozukluklar çıkmaya başlar. Bazen direk bu toksik maddelerin fazlalığı ile ilgili problemler yerine zehirli olmayan bazı maddelere karşı aşırı duyarlılık problemleri ile de karşılaşılabilinir. Ve normal çalışan metabolizmamız giderek bozulmaya başlar. Bazen yaşanan streste vücudumuzda toksik etki yapar. O zaman bedenimizi kirleterek toksik etki yapan faktörleri kısaca gözden geçirelim.

Sigara, alkol, aşırı kafein vs, ağır metaller, manyetik alanlar (cep telefonları, antenler vs gibi her türlü elektrosmog), katkı maddeleri ile yapılmış gıdalar, hava kirliliği, kozmetikler, rafine şeker, tuz, ilaçlar, geçirilmiş hastalıklar ve ameliyatlar, hormonlar, solunan havadaki toksik maddeler hep vücudumuza zarar veren toksinler olarak görebiliriz.

Eğer vücudumuz bu toksinleri dışarı atamıyor ve vücudumuzda depolanmaya başlıyorsa sorunlar da başlıyor demektir. Matriksimiz toksik maddeler tarafından işgal edilince hücrelerimiz de etkilenmeye başlar. Sonuç olarak yalnızca hastalıkların oluşması değil erken yaşlanma da ortaya çıkar. Erken yaşlanmadan kasıt çok ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek sorunların erken yaşlarda görülmesidir.

Peki bedenimizin toksinlerle dolu olduğunu nasıl anlarız. Bunun için bedenimizde ortaya çıkan problemlere bakmak yeterlidir.

-Konsantrasyon yeteneğinin bozulması, dikkat dağınıklığı, unutkanlık

-Kronik yorgunluk

-Aşırı ve sık sık yeme arzusu, geceleri açlık hissi ile uyanma

-Uyku problemleri, uyku isteği, uyuklama

-Mide problemleri (ekşime, gaz, hazımsızlık, şişkinlik, geğirme gibi)

 -Vücutta ödem

-Başağrısı veya migren benzeri nöbetler

-Gereksiz yere, aşırı hiddet hali, öfke

-Sık sık değişen ruh hali

-Depresyon

-Kilo alma veya verme

-Tırnak ve saç problemleri

-Tekrarlayan sırt ve boyun ağrıları, eklem ağrıları, kas güçsüzlüğü, kramplar

-Hareket ve egzersize karşı isteksizlik

-Sık idrara çıkma

-Aşırı ve kötü kokulu terleme

-Göz altlarında koyu halkalar, gözde sulanma ve kaşıntı

-Tekrarlayan deri problemleri

-Öksürük, boğazda batma ve yanma

Görüldüğü gibi günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız sıradan zannedebileceğimiz bir çok sorunun altında vücudumuzdaki toksik yüklenmenin artması sebep olabilir. Bilinçli bir detoks programı ile bu sorunlardan ve toksinlerden kurtulmak mümkündür.

Dr. Kasım ALTINTAŞ

BİZE ULAŞIN

Çekirge Cad. No: 97/B Kat:1 Daire:1 BURSA (Yılmaz Mefruşat Üstü, Wamtes ve İntam durağı karşısı)
T. (0224) 233 30 40 | T. (0224) 232 04 44 | C. (0553) 111 21 21

bursaakupunktur.com | 2019
Dr.Kasım Altıntaş | Tüm hakları saklıdır.
bursa reklam ajansı,bursa site,bursa web sitesi,bursa e-ticaret,bursa grafik tasarım