Loading...

Omurga Problemleri ve Alternatif Tedaviler

Günlük hayatta omurga sağlığına uygun olmayan her yanlış hareket ve duruş; omur, disk, eklem ve bağ dokusunda yıpranmaya sebep olur. Buna bağlı olarak bel ve boyunda çok ciddi olabilecek sorunlarla karşılaşılabilinir. Boyunda doğal eğimin kaybolması boyunu kötü kullanmanın en önemli bulgusudur. Yada omurganın tümüne bakıldığında sağa veya sola kaymış görünüm de önemlidir. Bel ve boyun ağrıları hemen herkesin başına gelen şikayetlerdendir. Bu ağrıların uzun süreli ve şiddetli olmasının altında yatan en önemli sebeplerden biri de fıtıklardır. Fıtık oluşmasında en önemli sebeplerden biri bel veya boyunun kötü bir postürde uzun süre tutulmasıdır. Bunun üzerine birde kilolara bağlı olarak aşırı yük binmesi eklenirse fıtıklaşma kaçınılmaz olur. Ayrıca yanlış bir duruş ile ağır bir cismin kaldırılmaya çalışılması da fıtığa sebebiyet verir. Tabii burada travmaları da unutmamak gerekir. Normalde çok sağlam olan omurgamız maruz kalınan travmanın şiddetine göre çeşitli hasarlar görebilir.

Hadisenin şiddetine göre omurlar arasında yer alan disklerin sıvı içeriği boşalınca disklerin arasında olması gereken esnek bölüm ortadan kalkacağından bel ve boyun omurlarının esneme kabiliyeti zayıflar. Bu tablo bazen hızla seyreder ve hasta şiddetli ağrı duyar. Bazen daha yavaş ve sinsi ilerler. Diskin orta kısmı yanlara doğru şişer ve omuriliğe doğru baskı yapar. Bu durumda da baskının yerine göre bacak ve kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma, his kayıpları, kuvvet kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Hastalık sinsi ilerliyorsa ani bir hareket, öksürme, aksırma gibi basit bir eylem bile ana tablonun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bel ve boyun fıtıklarının büyük çoğunluğunda akupunktur tedavisi son derece etkilidir. 

Burada önemli olan akupunkturistin cerrahi sınırlardaki vakaları cerrahiye yönlendirmesidir. Ancak fıtıkların yaklaşık % 80 lik bir bölümü akupunktur ile iyileşebilmektedir.

Akupunktur tedavisi hiçbir yan etkisinin olmayışı, kolay uygulanabilmesi, hastanın vücuduna kimyasal etkili maddelerin girmeyişi, uzun süreli tedavinin risklerinin olmaması, etkilerinin hızlı ve kalıcı olması gibi özelliklerinden dolayı bu gibi hastalarda uygulanabilir.

Bel ve boyun fıtığında akupunkturun önemli etkilerinden birisi vücudun içsel dinamikleri ile üretilen ağrı kesici maddelerin artışını sağlamasıdır. Böylelikle hasta tedavi başlangıcı ile birlikte ağrı kesicileri kullanmaktan kurtulur. Belki ilk günlerde akupunktur tedavisi ile birlikte kullanmaya devam etse bile tedavi ilerledikçe ağrı kesicileri almayı bırakacaktır.

Bel ve boyun fıtığında uygulanan kulak ve vücut akupunkturu adale gevşetici etki yaparak bel ve boyun bölgesindeki kasların gevşemesini sağlar. Kaslardaki spazm çözüldükçe rahatlama artacaktır. Böylece ağızdan alınan adale gevşeticilere de ihtiyaç kalmayacaktır.

Akupunktur ödem çözücü etkisi ile fıtık çevresindeki ödemi dağıtarak bölgeyi rahatlatır. Böylece ödemin azalması ile fıtık bölgesindeki sinirlere yapılan baskı ortadan kalkacaktır. Bu sayede varsa kol ve bacaklara vuran ağrı vb. belirtilerde azalma olacaktır.

Ayrıca akupunktur uygulaması ile vücut psikolojik açıdan da rahatlar. Bel veya boyun fıtığının etkisi ile psikolojik açıdan çökmüş olan hastaya büyük bir rahatlama etkisi verecektir. Günden güne vücudun zindeliği artacak seanslar ilerledikçe oradaki yapısal bozuklukta akupunktur tedavisi sayesinde düzelecektir.

Akupunktur tedavisi çok ağrılı durumlarda her gün uygulanabilir. Ama genellikle uygulanan tedavi prosedürü haftada 2-3 kez uygulanması şeklindedir. Hastanın şikayetlerinin durumuna göre 15-20 seans uygulanması gerekebilir.

Tedaviyi hızlandırmak amacı ile elektroakupunktur ve lazer akupunktur tedavisi de eklenebilir. Nöral terapi ile de ağrının hızlı bir şekilde ortadan kalkması söz konusudur. Ayrıca omurga problemlerinin birçoğunda ilk tedavi olarak nöral terapi düşünülebilir.

Akupunktur tedavisi ile birlikte hacamat denilen problemli bölgeden kupalar yardımı

ile kan alınması yöntemi de çok fayda sağlar. Bel ve boyun bölgesindeki lenfatik drenajların açılmasını sağladığından hacamat sonrası tedavi süreleri de kısalır. Ağrı ve uyuşma gibi şikayetler hızla geriler. Vücuttaki bir problem nedeniyle yapıldığı için ilgili günlerde yapılması şart değildir. Her zaman yapılabilir.

Sujok terapi de omurga problemlerinde çok yararlı olabilir. Sujok terapinin en güzel yanı öğrenildiğinde evinizde uygulayabileceğiniz bir tedavi olmasıdır.

BİZE ULAŞIN

Çekirge Cad. No: 97/B Kat:1 Daire:1 BURSA (Yılmaz Mefruşat Üstü, Wamtes ve İntam durağı karşısı)
T. (0224) 233 30 40 | T. (0224) 232 04 44 | C. (0553) 111 21 21

bursaakupunktur.com | 2019
Dr.Kasım Altıntaş | Tüm hakları saklıdır.
bursa reklam ajansı,bursa site,bursa web sitesi,bursa e-ticaret,bursa grafik tasarım