Loading...

Detoks

 

  • Vücudumuz toksin biriktirmeye başlayınca biriken toksinler
  • Kan damarlarında birikiyor ise; damar sertliği ve kalp-damar tıkanıklıklarına,
  • Lenf bezlerinde birikiyor ise; devamlı hastalık hali, sık enfeksiyon ve sık grip geçirmeye,
  • Lenf damarlarında birikiyor ise; fibromyalji, yaygın kas ağrıları ve devamlı yorgunluk hissine
  • Bağ dokusunda birikiyor ise; kronik hastalıklar, romatizma, eklem rahatsızlıkları, selülit sorunlarına yol açabilmektedir.

Bu toksinlerden ve toksinlerin zararlı etkilerinden kurtulmanın yolu detokstur. Aslında detoksa herkesin ihtiyacı vardır. Detoks işlemi zihinsel, ruhsal ve bedensel arınma işlemidir. Zihinsel ve ruhsal arınma belli bir süreç ile olur. Teknikleri ve yöntemleri farklıdır. Ayrıca insandan insana farklılıklar gösterebilir.  Ama bedensel arınma,vücudumuz tarafından her gün özellikle sabah saatlerinde yapılan bir işlemdir. Vücudumuz bunu lenf dolaşımımız aracılığı ile doğal bir şekilde yapar. O nedenle güneşin doğuşu sırasında yatakta olmak yerine ayakta olmak daha iyidir.

Detoks yaparken dikkat edilecek en önemli husus bunu bilen bir uzmana danışarak yapılmasıdır. O kadar çok detoks yöntemi vardır ki en önemlisi sağlığınızın korunmasına, vücudunuzun zindeleşmesine, yaşlılık etkilerinin yavaşlatılmasına yardımcı olacak güzel bir işlem yapmak için doğru yöntemi seçmelisiniz.

Günümüzde sağlıklı bir yaşam için detoks yapmaya gerçekten ihtiyaç vardır. Bunun için de birçok yöntem vardır. Bunlar; özel diyetlerle vücudu arındırma, belli sürelerde doktor kontrolünde su, sebze suyu veya meyve suyu rejimleri, vücudu toksinlerden arındıran ve temizlenmesine yardımcı olan bazı vitamin ve amino asitlerin kullanımı, bitki çayları, bitki rejimleri, şelasyon tedavileri, homeopatik tedaviler, yosun banyoları, sauna, hamam, kaplıca, hipertermik seanslar (terleme), kolon temizleme ( Kolon hidroterapi), ayak detoksu (Ayakların özel bir tuzlu su içine konması yöntemi) ve ozon terapi, ozon sauna uygulamaları şeklinde özetlenebilir. Bu yöntemlerden herhangi biri veya birkaç tanesi birlikte uygulanabilir. Ama size neyin uygun olduğunu, bazı tetkiklerden sonra mutlaka uzmanına danışarak karar vermelisiniz.

Sağlıklı bir yaşam için detoks yapmayı düşünüyorsanız ve detoks işleminden en verimli sonucu almak istiyorsanız dikkat  edilmesi gereken hususlar ise şöyle özetlenebilir. Bence büyük bir itina ile dikkat edilecek en önemli husus doğal, taze, mevsiminde yetişen ürünlerle beslenmek gerekir. Kalorisi fazla, ağır gıdalardan ve özellikle şekerden uzak durmak, hayvansal yağları azaltmak, kızartma yağlarından uzak durmak,  fast food tarzı beslenmeden kaçınmak, beyaz unu , tuzu, tatlıları, tatlandırıcıları,alkollü içkileri, enerji içeceklerini, abur cuburları  hayatınızdan çıkarmalısınız. Doğal kuruyemişlerden, kurutulmuş meyvalardan veya doğal olarak işlenmiş gıdalar (pestil, pekmez vs.)

Uykunuza da özen göstermelisiniz. En ideal uyku gece saat 23 ile sabah 05 arasındaki zaman diliminde, mutlaka simsiyah bir karanlık içinde ve elektrosmog dan (vücuda zarar veren elektriksel dalgalar) uzak bir ortamda uyunan uykudur. Doğal su içmeye özen göstermelisiniz. Ilık hatta sıcak su içmeyi tercih etmelisiniz. Vücut için günlük gerekli olan kilogram başına 30 ml. su en az içilmesi gereken su miktarıdır.  Evlerde kullanılan su tüketiliyorsa alkali su olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Omega-3 yağ asidi kullanın. Ayrıca ceviz, keten tohumu, soya tüketmelisiniz. Temiz ortamlarda bulunmaya gayret göstermelisiniz. Bedeninizi rahatlatacak hareket ve egzersizlerinizi mutlaka yapmalısınız. Ve hareket-egzersiz yapmayı yaşam felsefesi haline getirmelisiniz. Bolca sebze meyve tüketmeli bitki çayların da bolca tüketmelisiniz. Özellikle yeşil çay tüketimine değer vermelisiniz. Hamam, sauna , masaj gibi basit ama kolay yapılan detoks yöntemlerini sıkça yaparak bedensel arınmanıza yardımcı olmalısınız. Kuru baklagil tüketimi, tam tahıllı ürünlerin tüketimi yeterince olmalıdır. Hayatınızda strese neden olan faktörleri azaltın. Ruhsal ve zihinsel arınma tekniklerinden faydalanmaya çalışın.  

Dr. Kasım ALTINTAŞ

BİZE ULAŞIN

Çekirge Cad. No: 97/B Kat:1 Daire:1 BURSA (Yılmaz Mefruşat Üstü, Wamtes ve İntam durağı karşısı)
T. (0224) 233 30 40 | T. (0224) 232 04 44 | C. (0553) 111 21 21

bursaakupunktur.com | 2019
Dr.Kasım Altıntaş | Tüm hakları saklıdır.
bursa reklam ajansı,bursa site,bursa web sitesi,bursa e-ticaret,bursa grafik tasarım