Loading...

Baş Ağrılarında Akupunktur Tedavisi

Baş ağrıları hemen hemen herkesin yaşadığı çok sıkça görülen sorunlardan biridir. Basit bir ağrı olmaktan öte kişinin günlük performansını olumsuz etkileyen, iş ve sosyal yaşantısında verimsizlik oluşturan böylece toplumsal sorunlara da neden olan hastalıklardandır. Baş ağrısı çeşitlerinden biri olan migren de sıklığı ve şiddetindeki artış nedeniyle toplumsal bir sorun olmaktadır.

Migren çoğunlukla bayanlarda görülen ama günümüzde erkeklerde de görülme sıklığı artan, atakları-krizleri olan, bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık hissedilmesine sebep olan bir baş ağrısı şeklidir. Farklı türleri vardır, Tedavisinde de gerek hekim gerekse de hasta açısından birçok zorluklar vardır. Ancak birçok hasta tedavi olacağına inanamadığı için çare aramayı bıraktığından hem hasta, hem de yakınları için önemli bir sorun oluşturmaktadır. 

Akupunktur tedavisi sebebi belli olmayan hemen her türlü baş ağrısında akla getirilmelidir. Akupunktur ile migren hastalarının %85 i iyileşebilmektedir. Ayrıca %10’luk bir kısmı da tedaviye direnç göstermesine rağmen akupunktur uzmanı hekim tarafından tekrar tekrar dinlenmelidir. Ancak böylece hastadaki bozucu alan iyi tespit edilebilir ve o bozucu odak yok edilebilirse tedavi başarılı olabilir. Bozucu odak olarak bulunan bir diş problemi veya yara izi veya bir başka problem ortadan kaldırılabilirse tedavide iyi bir yol alınabilir. Böylece tedavideki başarı oranı % 95 seviyelerine çıkabilmektedir. Buradaki iyileşme kavramı çok önemlidir. Çünkü iyileşme ile tedavi olmak farklı kavramlardır. İnsanın zihinsel, duygusal, fiziksel ve ruhsal boyutta dengeye ulaşması iyileşmedir. Akupunktur ile migren hastalarının büyük çoğunluğu bu iyileşmeyi yakalamaktadır.

Bu etkinin ortaya çıkması nasıl olmaktadır? Akupunktur migreni nasıl tedavi etmektedir?

Akupunkturun en önemli özelliği vücutta bozulmuş dengeyi tekrar düzene sokup regülasyonu sağlaması ile olur. Ayrıca migrenli hastalarda ağrı eşiği de son derece düşüktür. Akupunktur tedavisi olan hastalarda ağrı eşiğinin yükselmesi bilimsel bir gerçektir. Dolayısı ile ağrı eşiği yükselen migrenli hasta rahatlayacaktır.

Migren tedavisinde önemli etkilerden biride akupunktur sayesinde vücudumuzda GABA gibi kas gevşetici özelliği olan maddeler, kortizon gibi ödem çözücü maddeler, endorfin gibi güçlü ağrı kesici özelliği olan maddelerin salgılanması artmakta ve vücut dengeye gelmektedir. Ayrıca serotonin vb. maddelerin salgılanmasının artması ile de hastaya psikolojik rahatlık sağlayarak yaşam konforunun artmasını sağlamaktadır.

Burada önemli olan akupunktur ile migren tedavisinde geçici değil, kalıcı bir iyileşme elde edildiğidir. Tedaviye başlanıldığı an itibarı ile nöbetler seyrekleşmeye başlar. Tedavi ilerledikçe de hasta migrenden kurtulur. Nadiren de olsa bazı hastalarda ikinci bir tedavi kürüne gerek olabilmektedir.

Migrende akupunktur tedavi yöntemi olarak kombine tedavi uygulamak daha etkili olmaktadır. Yani hem vücut, hem de mikrosistem akupunkturu olarak adlandırılan kulak ve scalp (kafa derisi) akupunkturunun kombine edilmesi başarı oranını arttırmaktadır. Akut ağrılı dönemlerde elektro akupunktur, lazer akupunkturu ve moksa uygulamak ta baş ağrısının daha çabuk geçmesini sağlayabilmektedir.

Haftada 2-3 kez, toplamda 15-20 seans yapılan akupunktur tedavisi ile sonuca ulaşmak mümkün olabilmektedir.

Akupunktur tedavisi  ile birlikte nöral terapi de uygulanabilir. Özellikle bozucu alanların ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Bu tedavi başarısını arttırmada önemli olabilir. Ayrıca bitkisel destek ve homeopatik tedavi de eklenirse sonuca ulaşmak daha kolaylaşabilir. Hacamat uygulaması da akupunktur ile birlikte önerilebilir.   

Dr. Kasım ALTINTAŞ

BİZE ULAŞIN

Çekirge Cad. No: 97/B Kat:1 Daire:1 BURSA (Yılmaz Mefruşat Üstü, Wamtes ve İntam durağı karşısı)
T. (0224) 233 30 40 | T. (0224) 232 04 44 | C. (0553) 111 21 21

bursaakupunktur.com | 2019
Dr.Kasım Altıntaş | Tüm hakları saklıdır.
bursa reklam ajansı,bursa site,bursa web sitesi,bursa e-ticaret,bursa grafik tasarım