Loading...

Akupunktur İle Gelen Şifa

Akupunktur, özel iğnelerin özel noktalara batırılması ile hastalıkların tedavi edilmesi sanatıdır. Çince olmayıp Latince bir isimdir. ‘Acus’ iğne ve ‘Puncture’ batırmak kelimelerinden türetilmiştir. Kendine has diyalektiği olan ve makro cosmos ile mikro cosmos

arasındaki ilişkinin canlı insan bünyesindeki karşıtlığı esas alınarak tedavi ve tanının ana yapısı oluşturulmuştur.

5000 yıllık bir geçmişi olan akupunkturun felsefesi ( Beş element : odun-ateş-toprak-metal-su ve yin-yang ) bugünkü tıp kanunlarına da aykırı değildir.

Bütün dünyada daha az ilaçla tedavi, hatta hiç ilaç kullanmadan yapılabilecek tedavi arayışları sürmektedir. Artık, ilaçla tedavinin de önemli bir kısmını doğal ilaçlar oluşturmaktadır. Bu nedenle akupunktur hem doğal olması, hem yan etkisiz olması hem de pratik ve ekonomik olması nedeni ile bu yeni arayışlar içinde hak ettiği yere doğru yolculuğunu sürdürmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü akupunkturu bir tedavi metodu olarak kabul etmektedir. Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı tarafından öğretisi ve esasları belirlenerek uygulama sertifikaları tamamen bakanlık onayına bağlanmıştır. Bu nedenle artık akupunktur için alternatif tabiri kullanılmamaktadır. Alternatif tabirinin kullanılması belki işlevinden dolayıdır. Çünkü geleneksel tedaviler ve akupunktur ortodoks tıbbını reddetmez. Akupunktur tamamlayıcı bir metottur. Bu metoda göre iki tıp birlikte uygulanırsa, hastalar daha çabuk sağlığına kavuşur.

Tedavinin etkisi daha uzun sürer ve yan etkiler daha az olur görüşü benimsenmektedir.

Akupunktur tedavisinin ana ruhu ‘hastalık yok, hasta vardır’ prensibiyle insanın ruhunun bedeninden  ayrı tutulamayacağı inancı çerçevesinde şekillenmiştir. Buna göre her insanın hastalığı kendine özgü değişiklikler gösterir. Hastayı mutlaka uzun uzadıya dinleyip her belirtiyi iyi inceleyip hastanın yakınmaları ve patolojik değişiklikleri mutlaka Geleneksel Çin Tıbbı teorisine oturtarak bir tanı koymak ve bu tanıya uygun bir tedavi reçetesi düzenlemek gerekir. Bu o kadar önemlidir ki aynı belirtiler ve tanı ile gelmiş iki ayrı hastada tedavinin farklı noktalarla yapıldığını görebiliriz. Yani akupunktur eldeki reçetelere göre aynı şikayetleri gösteren insanlara, aynı noktalarına iğne saplamak değildir. Her hasta kedi durumuna göre özeldir. 

Akupunktur doğuda sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Batıda da akupunkturdan medet uman binlerce insan, konvansiyonel tıbbın geçiremediği ağrılarından bu yolla kurtulmaktadır. Bu ağrıların başında sırt ağrıları, baş ağrıları (migren, trigeminal nevralji), osteoartritler, bel –boyun ağrıları, adet sırasında rastlanan ağrılar gelmektedir.

Akupunktur endorfin salgısını tetikleme özelliğinden dolayı bağımlılık tedavisinde de kulanılabilmektedir. Özellikle başta sigara bağımlılığıolmak üzere alkol bağımlılığı, yeme bağımlılığı, madde bağımlılığından kurtulmada önemli ve başarılı bir destek sağlamaktadır.

Regüle edici özelliğinden dolayı yüz felcinde çok başarı ile uygulanmaktadır. Yeni oluşmuş felçlerin hepsinde mutlaka başvurulması gereken yöntemlerden biridir.

Uzun süredir devam eden enfeksiyonlarda bağışıklık sistemi üzerine olan etkisinden dolayı sinüzitte, alerjik rinitte, astımda, bronşitteyüz güldürücü sonuçlar vermektedir.

Akne, Sedef, ürtiker gibi cilt hastalıklarında, kabızlık, ishal, ülser, kolit gibi mide-barsak hastalıklarında, gece altını ıslatan çocuklarıntedavisinde, cinsel soğukluk, cinsel yetersizlik gibi üro-gental problemlerde çok etkili sonuçlar alınmaktadır.

Hamilelik sırasında çok güvenli bir kullanımı olan akupunktur ile hamilelik sorunları, hamileliğin başlangıcındaki bulantı ve kusmaların önlenmesi, hamilelik sırasında ortaya çıkan diğer hastalıkların tedavisinde oldukça güvenlidir.

Obesite tedavisinde iştahı keserek, agresif davranışları engelleyerek, mide yanma ve ekşimelerini engelleyerek, uyku düzenini sağlayarak, sedasyon sağlayarak zayıflamaya çalışan insanlara mükemmel bir destek vermektedir. 

BİZE ULAŞIN

Çekirge Cad. No: 97/B Kat:1 Daire:1 BURSA (Yılmaz Mefruşat Üstü, Wamtes ve İntam durağı karşısı)
T. (0224) 233 30 40 | T. (0224) 232 04 44 | C. (0553) 111 21 21

bursaakupunktur.com | 2019
Dr.Kasım Altıntaş | Tüm hakları saklıdır.
bursa reklam ajansı,bursa site,bursa web sitesi,bursa e-ticaret,bursa grafik tasarım